0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Spina Bifidalı Bebek

30 Ekim 2017
681 kez görüntülendi
Spina Bifidalı Bebek

 

Spina Bifidalı Bebek

Hamile Bayanların ufak hatalarının ağır sonucu Spina Bifidalı Bebek

Hamile Bayanların ufak hatalarının ağır sonucu; Spina Bifidalı bebek, açık ve/veya ayrık omurga anlamına gelir. Anne adaylarının yaptıkları veya yapacakları ufak hatalar maalesef bebeklerde çok ağır sonuçlar doğurabilir.

Spina bifida rahatsızlığının; eğer hamile kalınmadan önce anne adayının kanında yeteri derecede folik asit var ise önüne geçilebilir.

Omuriliğin bir kısmının dışarı taşması olarak görülen spina bifida, doğuştan gelen hastalıklar arasında en sık görülen hastalıklardan biridir. Dünyada görülme oranı binde bir olarak gerçekleşmektedir. Dünyada milyonların üstünde bu hastalığa sahip bebek bulunmaktadır. Ülkemizde ise bu oran binde üç’tür.

Bu hastalık için söylenecek en önemli konu hastalığın nasıl engellenebileceğidir. Ayrık veya açık olan omurgadan hayati önem taşıyan omurilik geçtiği için bu kadar önemli bir sistemin korunaksız veya tehlikelere açık olmasının en ufak bir zedelenmede felç gibi ağır sonuçları olacaktır. Bu yazının asıl amacı açık veya ayrık omurga hastalığının önemli ölçüde engellenebileceği hususudur. Önlenebilmesinin en önemli etkeni folik asite bağlı olmasıdır. Anne olmak isteyen kadınlar hamile kalmadan önce mutlaka bir hekime başvurup folik asit eksikliği var mı? yok mu? öğrenmeli ve var ise hemen takviye ilaçlarla eksikliği gidermelidirler.

Spina bifida’lı bebekler doğum sonrası durumu?

Bu tür bebekler doğum sonrası ameliyat olsalar da belli başlı sıkıntıları engellenemiyor. Ayrıca bu rahatsızlığı olan bebeklerin bazılarında omuriliğin bir kısmı dışarı taşıyor. Bu bebeklerin beyin uzmanına ve diğer meydana gelebilecek arızalara göre sırasıyla ortopedist, ürologa gösterilip bu uzmanlarında bulunduğu bir uzman ekip tarafından ameliyat edilmesi gerekebilir. Bebeğin geçirdiği ameliyata rağmen bazı sıkıntılar kalıcı olabilir. Bunun sebebi omurganın içinden geçen omuriliğin çok hassas ve önemli yapıda olmasıdır. Tüm bu ameliyatlara bazı çocuklar maalesef tekerlikle sandalyeye mahkum oluyor. Ülkemizde gelişmiş bir fizyoterapi merkezleri var. Bu merkezlerde önemli mesafeler alınabiliyor, fakat önemli olan bu tür hastalıkların hiç birini çocuklarımızın yaşamaması.

Folik asit bu hastalığı nasıl engeller

Hastalığın folik asit ile ilişkisi tarihte ilk 1992 yılında ABD’de tespit edildi. Bu tarihten itibaren ABD de Gebe kalmadan evvel annelerin günde 0,4 mg folik asit tüketmeleri sağlanmış. Ayriyeten unlu gıdalara folik asit katılması zorunluluk haline getirilmiş. Bu tarihten sonra yapılan araştırmalarda bu hastalığın oranında ciddi azalmalar meydana gelmiş.

Folik asit  aslında B vitamini, ıspanakta bol miktarda folik asit bulunmakta. Yeşil renk sebzelerde, ayrıca kırmızı renkli sebzelerinde çoğunda folik asit bulunuyor.

Annelerin yapması gereken; Çocuk sahibi olmadan önce mutlaka bir hekime görünmeleri. Beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeliler, folik asit eksikliğini hamilelik öncesi mutlaka tamamlasınlar. Bu durum sizi ve en kıymetli varlığınız olan bebeğinizi bu rahatsızlığa karşı  bir anlamda sigortalamanızı sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?