0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

HAVUÇ SUYUNUN FAYDALARI

14 Kasım 2018
759 kez görüntülendi
HAVUÇ SUYUNUN FAYDALARI

HAVUÇ SUYUNUN FAYDALARI

Havucun cilde ve gözlere iyi geldiğini bilmeyen neredeyse yok gibidir diyebiliriz. Bununla birlikte havucun yararlarının sadece bunlarla sınırlı kalmadığını bilmeniz gerekir. Havuç suyu içmek, havucun içindeki tüm besin değerlerinden faydalanabilmek anlamına gelir. Unutmayın ki, çiğ olarak tüketirseniz faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz.

Biz bu yazımızda sizlere havucun pek fazla bilinmeyen şahane faydalarını hazırladık, iyi okumalar dileriz.

Havuç

Dünyada en çok tüketilen sebzelerden biri de; lezzeti ve her türlü yemeğin yanında iyi giden havuçtur. Havucun bununla birlikte bilinen bilinmeyen pek çok faydası vardır.

Uzmanlar tarafından son yıllarda yapılan çalışmalar bizlere gösteriyor ki; havuç neredeyse 500 adet fitokimyasal madde içeriyor. Bu sayı dünyadaki pek çok gıdada bulunan fitokimyasal madde miktarından fazladır. Burada havucun içerisinde bulunan 3 besin maddesinin üzerinde durmakta fayda bulunmaktadır

1)BETA-KAROTEN

Havuca turuncu rengi beta-karoten verir. Aynı zamanda sağlıklı çözünebilir bileşikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan çok daha önemlisi, karaciğerimiz beta-karoteni A vitaminine çevirir. Bu pigment aynı zamanda zararlı moleküllere karşı gelen güçlü bir antioksidan özelliği taşır.

2)A VİTAMİNİ

Havuç sırf beta-karoten olmamak üzere bolca A vitamini içeren bir sebzedir. Öyle ki bir bardak havuç suyu ile yetişkin insanlar temel beslenme ihtiyaçlarının yaklaşık olarak %70’ini karşılayabilirler. Göz sağlığına yararlı, kanser başta olmak üzere bir çok dejeneratif hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.

A vitamini tüm bu yararlı özelliklerinin dışında kemik ve diş gelişimini de destekleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Vücutta bulunan sağlıklı hücre fonksiyonlarını destekleme de, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve kan basıncının düzenlenmesine yardım etme de önemli rol oynar.

3)ALFA-KAROTEN

Alfa-karoten flavonidlerle dolu bir antioksidan olarak bilinmektedir. Bir bardak havuç 5.9 mg alfa-karoten içerir. Tıp çevreleri tarafından bu maddenin ömrü uzattığı ve akciğer kanserini önlediği düşünülmektedir. Yağda çözülme özelliği vardır. Özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilmek isteyenler için fırınlayarak veya soteleyerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Bununla birlikte havuçta, çocuklar, yetişkin insanlar(özel olarak hamileler) ve yaşlılar için önerilen başka pek çok vitamin ve mineraller de bulunmaktadır.

Havuç suyu içmenin faydaları nelerdir?

Havuç suyunun içerisinde yer alan ana besin maddelerinin özelliklerinden bahsetmenin yanında güzel bir bardak havuç suyunun haftada birkaç defa içilmesinin yararlarından da bahsetmemiz gerekir. Havuç suyunun açken içilmesi vücut sağlığı için daha faydalı olduğundan tavsiye edilir. İşte havuç suyu faydaları.

Ağız sağlığını iyileştirir

Dişlerinizi temizlemek için bir adet havuç tüketmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanında, işlemden geçmiş havuçların da vücut sağlığımız için çok faydalı olduğunu söylememiz gerekir. Örnek olarak, dişleri ve dış etlerini güçlendirir, bu bölgelere kan tedariğinin sağlanması ve bakterilerin dişlere yapışmasının önlenmesi konularında önemli rol oynar.

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?