0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Doğal Yollarla Kolesterol Nasıl Düşer?

26 Eylül 2018
12 kez görüntülendi
Doğal Yollarla Kolesterol Nasıl Düşer?

Doğal Yollarla Kolesterol Nasıl Düşer

Kolesterol rahatsızlığı felç ile kalp krizi de dahil olmak üzere pek çok hastalığı beraberinde getirir.
Kolesterol kalp krizi ve felç dahil çok sayıda riski beraberinde getiren ciddi bir sağlık problemidir. Beslenme düzeninizi değiştirerek ve kolesterol düşürücü yiyeceklere sofranızda yer açarak bu dertten kurtulabilirsiniz.

Kolesterol daha çok hayvansal katı yağların metabolizması sonucu oluşur. Kanda iki tip kolesterol değeri vardır. İyi kolesterol HDL ile gösterilir ve karaciğer bu kolesterol çeşidini günlük olarak üretmektedir, çünkü hücrelerin buna ihtiyacı vardır. Diğeri, kötü kolesterol olarak da bilinen LDL dir. Damarları tıkanmasına, kalp krizine ve felce neden olabilen kolesterol türüdür.

Kolesterol Nasıl Düşer

Kuruyemişler: Ceviz, Badem, Fıstık ve Fındık

Kuruyemişler, özellikle Fındık – Ceviz – Badem üçlüsü kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Bu kuruyemişlerde potasyum ve magnezyum mineralleri bulunur. Bunlar kolesterolün düşmesine yardımcı olan ve tansiyonu dengeleyen minerallerdir. Ayrıca bu üçlüde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini damarları yüksek tansiyonun hasarından koruyan bir antioksidandır.

Dikkat! Kuruyemişlerin kalori değeri yüksektir. Fazla abartmadan yemenizde fayda var.

Zeytinyağı Kolesterol Düşürücüdür

Saf ve soğuk sıkım zeytinyağı, içerisindeki değerli yağ asitlerini koruduğu için çok daha faydalıdır, aklınızda bulunsun (her zeytinyağı aynı kalitede değildir.) Zeytinyağı oleik asit, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin bir kaynağıdır.Düzenli kullanım sonunda, kandaki trigliserit seviyesini ve kötü kolesterolü düşürür.

Sarımsak Hem Kandaki Kolesterolü Hem de Trigliserit Seviyesini Düşürür

Sarımsak çok eski çağlardan bu yana iyileştirici özelliği bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Sarımsakta bulunan bazı bitkisel bileşenler antiseptik ve antimikrobiyal özellikler gösterir. Bazı çalışmalar, sarımsağın bir süre sonra kolesterolü ciddi oranda düşürdüğünü, kanı incelterek kalp krizi ve felç riskini azalttığını ortaya koymuştur. Her ne kadar kokusunu beğenmesek de , bir – iki diş sarımsağın bal veya yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi iki – üç hafta sonunda kan değerlerinizi normale döndürebilir.

Avokado

Avokado, diğer meyvelerin aksine yağlıdır. İçindeki yağ asitleri zeytin yağına benzer özellikler gösterir. Kalp dostu olan avokado da kolesterol düşürücü bir meyvedir.

Bakliyatlar

Nohut, kuru fasulye, mercimek, börülce ve barbunya gibi bakliyatlar sağlıklı lif ve protein deposudur. bakliyat ağırlıklı beslenmek bir süre sonra kandaki kötü kolesterol LDL düzeyinizi azımsanmayacak kadar düşürecektir. Özellikle 45 – 50 yaşından sonra kırmızı et yerine protein kaynağı olarak bakliyatlara yönelmenizde fayda var.

Ispanak

Ispanakta diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi yüksek oranda lutein bulunur. Lutein ayrıca arterlerde kolesterolün oluşturduğu olumsuz etkileri azaltmak için çok etkili bir maddedir.

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzelerde bol miktarda doğal diyet lifi bulunur. Lif, kan yağlarını emerek absorbe eder ve kolesterolün uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sadece 3-4 haftalık meyve – sebze yoğunluklu bir beslenme programı kan değerlerinizde epey iyileştirme sağlamak için yeterli olacaktır.

Doymamış Yağ Bakımından Zengin Yiyecekler Kolesterole İyi Gelir (kolesterol nasıl düşer)

Zeytinyağı, balık yağı, avokado yağı gibi doymamış yağ asitleri bakımından zengin, doğal yağlar kolesterolün baş düşmanları arasındadır. Özellikle zeytinyağının kolesterol ve trigliserit düşürücü etkisi tartışılmaz.

Soya Proteini

Günde 25 gram soya proteini almak kolesterolünüzü %9 ile %15 arasında düşürebilmektedir. Eğer daha fazla soya tüketirseniz, bu değerleri daha çok düşürebilirsiniz.

Yağlı Balıklar (kolesterol nasıl düşer)

Balık yağı kolesterol düşürücü doymamış yağlardan biridir. Hatta, balık yağı doymamış yağ asitleri içerek tek hayvansal yağdır da diyebiliriz. Üstelik oda sıcaklığında sıvı haldedir. Alabalık, somon, uskumru ve palamut gibi yağlı balıklar bol miktarda balık yağı içerir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi ve diğer tam tahıllar (tam buğday ekmeği, kepek ekmeği, tam buğday unundan elde edilen makarna vb) trigliseritleri ve kötü kolesterolü uzaklaştırır. Yemek planınıza en azında 3-4 yemek kaşığı yulaf eklemenizde fayda var.

Düzenli Egzersiz Yapın! (kolesterol nasıl düşer)

Düzenli egzersiz yapmak en az doğru beslenmek kadar önemlidir. Spor, hem kolesterolü düşürür hem de kan yağlarını azaltır ve damarları açar. Kalbi kuvvetlendirir, felç riskini azaltır. En kolay yapılabilecek sporlardan biri düzenli yürüyüş yapmaktır. Her gün 1 saat yürümek ömrünüze en az 10 yıl ilave edecektir, kalp sağlığınız için düzenli yürüyüşün sayısız faydası bulunur.

Kolesterolden Kurtulmak İçin Bir Kaç Tavsiye..

Elma sirkesi ve çörek otu yağını sofranızdan eksik etmeyin bunlar en iyi bitkisel kolesterol düşürücülerdir…
Et yerine balık tüketin (özellikle de yağlı balıklar..)
Eğer kırmızı eti seviyorsanız keçi etini tercih etmelisiniz.
Pirinç yerine bulgur tüketin..
Ekmek yerine yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği yiyin
Günde 1 den fazla yumurta yemeyin
Ispanak, brokoli, karnabahar gibi sebzeler tüketin..
Zeytinyağını bol bol tüketin (doğal ve soğuk sıkım olmalı)
Avokado yağı tüketin
Şekersiz kahve için
Portakal, mandalina ve greyfurt gibi turunçgilleri tercih edin.
Bitter çikolata yiyin
Bol bol egzersiz yapın..

Her türlü sağlık sorunlarınızı,

 Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?