0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Daha iyi zıplamanın Püf Noktaları

03 Kasım 2018
1 kez görüntülendi
Daha iyi zıplamanın Püf Noktaları

DAHA İYİ ZIPLAMANIN PÜF NOKTALARI

Özellikle LeBron James ve Russell Westbrook başta olmak üzere NBA oyuncularının yaptığı akrobatik smaçları bilmeyen yoktur. Bu smaçları izlerken bir çoğumuz hem smaç sahibine yaptığı hareketten dolayı saygı duyar hem de onu kıskanırız. Zıplama kabiliyetinin doğuştan gelen bir şans olduğunu düşünmeye başlarız fakat aslında zıplamayı geliştirmek mümkündür. Bunu yapmak için sadece zıplama yüksekliğinizi daha da ilerletecek yöntemleri bilmeniz gerekmektedir. Bu yöntem ve tekniklerle zıplama yüksekliğinizi daha da artırabilirisiniz. İşte o yöntemler.

1)Bacaklarınızı güçlendirmek

En iyi şekilde zıplamak istiyorsanız, örnek aldığınız kişilerin bacaklarının güçlü olmasından o kadar iyi zıpladıklarınız bilmeniz gerekmektedir. Yani zıplama yüksekliğinizi arttırmak istiyorsanız mutlaka bacaklarınızın güçlenmesini sağlayacak egzersiz ve hareketler yapmanız gerekir.
Bunun için en etkili ve en basit yöntemlerden biri olarak kabul edilen squat diyebiliriz. İsterseniz vücut ağırlığınızla isterseniz dambıl ve barbelller yardımıyla squat yapmanız mümkündür. Uzmanlar squat konusunda daha yeni olanlar için kendi vücut ağırlığında yapılmasını tavsiye etmektedir.
Düzenli olarak squat yaparak daha önce de üstünde durduğumuz bacaklarınızın güçlü olmasına katkı sağlarsınız. Her zıplama hareketinizde ilkin bacaklarınızın squat pozisyonuna geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Her gün squat yapmanız uzmanların önerdiği bir durumdur. Böylece düzenli bir squat ile bacaklarınızı squat pozisyonuna alıştırmanız kolaylaşacaktır.

2)Kaslarınızı esnetmek

Kaslarınızı gevşek ve esnek tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu en az bacak kaslarınızın güçlenmesi kadar öneme sahip bir konudur. Ağırlık antrenmanları yaparak kaslarınız daha sıkı ve kısa hale gelir. Böylece kaslarınız olduğundan daha kuvvetli bir hale gelir. Eğer kaslarınızı esnetmek istiyorsanız yapmanız gerekenlerin başında esnetme egzersizleridir. Bunun içinde yoga yapmak oldukça etkili bir yol olarak göze çarpmaktadır.
Yogayı sadece ve sadece kadınların yaptığı bir egzersiz olduğu yanılgısına düşüyorsanız Youtube’dan erkek sporcuların ağırlık ve kardiyo antrenmanlarını desteklemek için düzenli olarak yaptıkları yoga egzersizlerini izlemelisiniz.
Eğer esnekliğinizi arttırmak konusunda ciddiyseniz ve bununla birlikte zıplama yüksekliğinizi ve bacak gücünüzü arttırmak istiyorsanız, Youtube’dan Matt Ogus’un bu konuyla alakalı çektiği videoları izlemelisiniz. Bunu yaparken de dikkatlice izlemenizi ve zaman kaybı olarak görmemenizi tavsiye edebiliriz.

3)Hayal etmek

LeBron James bir röportajında her maç yüksek sayı atmanın sırrını şöyle açıklamıştı: “Maçlardan önce attığım her sayının daha top elime gelmeden sayı olduğunu zihnimde canlandırıyorum”. Siz de her zıpladığınızda havada süzüldüğünüzü hayal etmelisiniz. Çünkü aklınız uçma isteğine bağlandığında vücudunuz otomatikman bunu kabullenecektir.
Bu sayede eskisinden daha yükseklere zıpladığınız farketmeniz uzun sürmeyecektir. Unutmayın ki zihnin gücü göz ardı edilemeyecek kadar insanı dehşete düşüren bir güçtür.

4)İyi bir program yaratmak

Zıplama yüksekliğinizi daha da arttırmak ve daha yükseğe zıplamak istiyorsanız bunun için pek çok kaynak olduğunu bilmelisiniz. Eğer ki gerçekten daha yükseğe zıplamak istiyorsanız çok iyi bir programa sahip olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?