0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

CHECK-UP (CEKAP,CEKUP,) NEDİR?, NE İŞE YARAR?

30 Ekim 2018
246 kez görüntülendi
CHECK-UP (CEKAP,CEKUP,) NEDİR?, NE İŞE YARAR?

CHECK-UP (CEKAP,CEKUP,) NEDİR?, NE İŞE YARAR?

Doğru zamanda yapılan bir check-up ile ölümcül olarak adlandırılan pek çok hastalıktan korunmak mümkün hale gelebilir. Ancak belirtmemiz gerekir ki hiçbir şikayetiniz bulunmasa dahi her yıl düzenli olarak 1 defa yaptırılmasında fayda vardır. Böylece erken bir dönemde bir belirti bulunamayan hastalıklara karşı koymak mümkün olur.(Checkup Nedir?)
“Genel Sağlık Taraması” olarak dabilinen Check Up, çok kısa bir zaman harcayarak yaptırmanız mümkün olan check-up ile mevcut sağlığınızın durumunu ve/veya başlangıç aşamasında olan hastalığınız varsa öğrenebilirsiniz; erken teşhis sayesinde zamanında tedavi imkanına sahip olabilirsiniz. İşte Check-up’ın hayatımızda neden olması gerektiği hakkındaki yazımız, iyi okumalar.

Checkup nedir, ne demek?

Check-up taramaları profesyonel bir sağlık ekibinin modern tıbbın en iyi laboratuvar ve görüntüleme olanaklarından yararlanarak yürüttüğü bir uygulamadır. Check-up’ın prensibi genel olarak şöyle özetlenmektedir; önlem almak tedavi etmekten daha kolaydır. Check-up bu sayede insanların hayat kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Check-up’ın halkın gözünde imajı bir anda yapılmış ciddi miktarda para harcanan bir uygulama gibi gösterilmeye çalışılsa da aslında yıllık fiziki muayene çok az bir değer taşır; akut ya da kronik ciddi olaylardan kaynaklanan hastalıklar(kanser gibi) ve özellikle ölüme götürebilecek pek çok ciddi hastalıkların erken teşhis edilmesine yardımcı olur.

Check-up kişiye özel olmalıdır

Check-up diğer taramaların aksine sadece tetkiklerden oluşan bir tarama değildir. Bu tetkiklerden evvel yapılması gereken pek çok şey vardır, örneğin; uzman doktor muayenelerinde hastanın şikayeti, öz ve soy geçmişi, alışkanlıkları ve varsa kullanmakta olduğu ilaçlar ait alınacak bilgiler, kişiye özel tetkiklerin eklenmesini sağlayarak en güvenilir sonuca varılmasını amaçlamaktadır. Elde edilecek sonuçlar alanında uzman doktorlar tarafından profesyonelce yorumlanmaktadır. Bu sebeple hekim muayenesinin olmadığı bir genel sağlık taraması asla düşünülemez. Herhangi bir şikayeti bulunmayan kişilerin bile genel sağlık taraması yapması sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Check-up kansere karşı hayat kurtarır

Check-up uygulamalarında kanserler için bireyin yaş ve cinsiyetine uygun olarak bir çok ekran testi yapılmaktır. Herhangi bir kanser belirtisi olmasa da bir insanda kanseri araştıran ekran testleri hayat kurtarıcı nitelikte olabilmektedir. Mesela kolon kanserinde erken tanı konulmasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından 50 yaşından sonraki için her yıl dışkıda gizli kan ve 5 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir.
Önemi yaş ilerledikçe daha da artan; özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde kalp damar hastalıkları, akciğer, prostat ve kolon kanseri; kadınlarda menopoz şikayetleri ve kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları, meme ve rahim kanseri gibi çok önemli sağlık problemlerinin teşhisi için içeriği olabildiğince geniş yıllık check-up programları uygulanabilmektedir. Kontroller ortaya çıkan riskli durumlarda daha kısa aralıklarla önerilmektedir.

Check-up nasıl yapılır?

Her check-up’ta kan basıncı, kalp ve solunum hızı, vücuttaki ateş, hastanın genel görünüm gibi son derece hayati bulgulara bakılmaktadır.

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?