0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

ZATÜRRE (PNÖMONİ) NEDİR

03 Ekim 2018
547 kez görüntülendi
ZATÜRRE (PNÖMONİ) NEDİR

ZATÜRRE (PNÖMONİ) NEDİR

Zatürre Nedir?

Bizim halk arasında zatürre olarak bildiğimiz pnömonin tanımı; akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak gerçekleşse de bu mikroorganizmalar içerisinde bakteriler başta yer almaktadır. Genelde olmasa da bazı pnömoni türlerinde bulaşıcılık özelliği gözlemlenebilir. Fakat genellikle pnömoni hasta kişinin ağzında, boğazında ya da sindirim kanalının içerisinde bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla gerçekleşmektedir. Bu mikroplar vücut savunmasının güçlü olduğu bir zamanda değil zayıf olduğu bir durumda pnömoniyi oluşturur. Yani pnömoni oluşumunda hastanın vücudunun direncini kıran unsurlar vardır.

PNÖMONİ (ZATÜRRE) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pnömoninin oluşumundaki belirtiler; üşüme-titreme, 40 dereceye kadar varan ateş, öksürük, kirli ve iltihaplı balgam çıkarma ve yan ağrısıdır. Fakat pnömonin bazı türlerinde; günler süren iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kaslarda ağrı ve buna bağlı kuru öksürük, bulantı ve baş ağrısı belirtileri de görülür. Bu tür belirtileri sahip olan insanlar mutlak suretle bir doktora gözükmelidirler. Çünkü pnömoni ihmal edilmesi sağlık açısından oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. Üstelik erken teşhis edilmesi ve tedavisine gecikilmemesi halinde ölüm oranlarının da azaldığı istatistiklere yansımıştır. Pnömoni teşhisi konulması için en başta hastanın yakınmalarının hastalıkla uyum göstermesi gerekir. Sonrasında yapılan muayeneler ve akciğer röntgenlerindeki bulgular ışığında teşhis konulur.

Hastalık Nasıl Yayılıyor?

Pnömoninin oluşmasına sebep olmasıyla bilinen grip ve benzeri viral solunum yolu enfeksiyonlarının oldukça bulaşıcı olması nedeniyle dikkat edilmesi gerekir. Hapşırık ve öksürükle yayılmasıyla birlikte, ağı ve burun sekresyonları ile bulaşmış eşyalar aracılığıyla başka insanlara da bulaşması muhtemeldir.

Pnömoni ve pnömoni türleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenlerinde en sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bebek ve çocuklarda veya başka bir hastalığı olan kişiler başka insanlarda pnömoniler başka insanlara göre daha ölümcül etkiye sebep olur. Sağlıklı bir kişide pnömoniye yakalanma riskinin artmasına sebep olan faktörler de vardır. Bu faktörlerden korunmak mümkün olduğu gibi pnömonileri önlemek de yine aynı şekilde mümkündür.

Pnömoni’den Korunma Yolları Nelerdir?

Pnömoniden korunmak isteyen insanların yapması gereken şey pnömoninin oluşumunu tetikleyen faktörleri düzeltmektir. Bu nedenle kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi; stresten kaçınma, dengeli beslenme ve hijyenik barınma koşullarının sağlanması, alkol, tütün ve ilaç bağımlılığının kontrolüyle ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçmasına sebep olan faktörlerin azaltılması gerekmektedir.

Pnömoniye yol açması ve kolaylaştırması ile bilinen grip salgınları sırasında kalabalıkta temasın azaltılması, yüze maske takılması korunma için büyük oranda önem arz etmektedir.

Gribin kendisi başlı başına pnömoniye yol açar, bununla birlikte diğer mikroorganizmalara bağlı olarak pnömoni türlerinin de oluşmasına katkıda bulunur.

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

Akciğer kanseri tedavisinde gelişmeler” Makalesi de ilginizi çekebilir.

Koah Nedir?” Makalesi de ilginizi çekebilir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?