0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

UYKU EEG

09 Ekim 2018
459 kez görüntülendi
UYKU EEG

UYKU EEG

Beynin elektriksel faaliyetlerinin kayıtlanması işlemi olarak adlandırılan EEG’nin birçok çeşidi vardır. Bunlardan biri de UYKU EEG’dir. Bu yazıda UYKU EEG NEDİR sorusuna cevap bulacaksınız, iyi okumalar.

Kısa Süreli Uyku EEG veya Tüm Gece Uykuda EEG

Uyku esnasında beynimizin biyoelektrik aktivitesinin tamamıyla değiştiği gözlemlenir. EEG değişiklikleri, uykunun farklı dönemlerine bağlı kalınarak belirlenmektedir.

Gündüz ve gece farketmeksizin, bir veya üç saatlik sürelerde tüm gece sürecek şekilde uygulanan  bir incelemedir. Hastayı kontrol etmekle görevli doktorun verdiği karara dayanarak, genellikle rutin EEG incelemesinin anormal karşılanmayacağı düşünülen ya da uykuda epilepsi nöbetleri tanısı konmuş hastalara; temelde benzer özellikler barındıran fakat süre ve durum konusunda bazı küçük farklılıkları olan kısa süreli uykuda EEG veya tüm gece süren uykuda EEG incelemeleri uygun görülebilir.

Her iki EEG türünde de ( kısa süreli uyku EEG ve tüm gece süren uyku EEG) incelemenin başında, uyanıkken normal EEG kayıtları elde edildikten sonra hastanın uyumasına izin verilir ve incelemeye devam edilir. Kısa süreli uyku EEG’sinde ve tüm gece süren uyku EEG’sinde hastanın uyandırılması farklılık gösterir. İlkinde 1-3 saatlik bir süreden sonra hasta uyandırılırken ikincisinde gece boyunca hastanın uyur vaziyette kalmasına izin verilmektedir.

Uyku hali beyindeki normal olmayan elektriksel aktivitenin ortaya çıkmasına sebep olur. Anestezik ajan tercih edilmemektedir. Bunun nedeni hastayı uyutmak için muhtemel elektrik deşarjları baskılaması ve beyin aktivitesine etkide bulunmasıdır.

Geceleyin normal uyku durumunda yapılan incelemenin birçok bakımdan en etkili yöntem olduğu uzmanlar tarafından doğrulanmıştır.

ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE EEG

Çocuklarda uyku sırasında EEG kaydı tercih edilir. Bunun nedeni ise çocukların ve özellikle 5 yaşından küçük olanların kayıt esnasında verilen talimatlara uymamaları ve hareketlilik göstermeleri olarak açıklanmıştır. Kayıt süresi mümkün olduğunca uzun süre tutulmaya çalışılmaktadır ( eğer bir engel yoksa minimum 1 saat). Hasta uyandırıldıktan sonraki süreçte ise hastanın hareketlerinin EEG kaydına herhangi bir engel teşkil etmediği bir zamanda mümkün olduğu kadar uzun süre uyanık dönemde EEG kaydına devam edilmesine gayret edilir.

Yetişkin insanlara göre, bebek veya çok küçük yaştaki çocukların EEG kayıtları daha değerlidir. Bu yüzden de bir EEG incelemesinin herhangi bir engel yoksa minimum bir saat uykuda EEG kaydı içermesi uzmanlar tarafından önerilir.

Beynin biyoelektrik aktivitesinin tamamen değiştiği dönemler vardır; uyku esnası ve uyanıkken uykuya geçiş dönemi. Bu dönemlere bağlı olarak EEG değişiklikleri bulunur. Uyku beyindeki normal olmayan elektriksel aktivitenin ortaya çıkmasına sebep olur.

Hastalarımızın uyku EEG’sine gelmeden önce uykusuz kalmaları, gündüz uyumasını kolaylaştıracağından uzman doktorlarımız tarafından önerilmektedir.

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?