0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

PIRASANIN YARARLARI NELERDİR?

02 Eylül 2018
845 kez görüntülendi
PIRASANIN YARARLARI NELERDİR?

PIRASANIN YARARLARI NELERDİR?

pırasanın-yararları-nelerdir ? Pırasa birçok insanın favori sebzeleri arasında yer almasa da sarımsak veya soğan tüketemeyen bireyler için güzel bir alternatiftir. Ayrıca diyet yapanlar için de gayet uygun bir sebze olan pırasanın 1 adedi (bütün) sadece 50 kaloridir. Sabah, öğlen veya akşam fark etmeksizin tüketebilinecek bir sebzedir pırasa.

pırasanın-yararları-nelerdir ?Elbette her meyve, sebze, yiyecek gibi pırasanın da dezavantajı, dezavantajları var. Yüksek oranda sodyum içeren pırasa, tükettiği sodyum oranına dikkat eden insanlar için çok fazla yenmemesi gereken bir sebze.

“PIRASA YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR”

pırasanın-yararları-nelerdir ?
Bu bilgileri okuduktan sonra pırasanın faydaları nelerdir? Sorusu hemen aklınıza gelmiştir. Yapılan araştırmalarda pırasanın içindeki “kaempferol” adlı flavonidinin damarları koruduğu ortaya çıktı. Ayrıca “kaempferol”ün nitrik oksit üretimini arttırarak damarları rahatlattığı bilgisi de doğrulandı. Uzmanlar, pırasanın bu yönüyle yüksek tansiyonu düşürmek için tüketebileceğini aktardı.

“KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI BİRE BİR”

Pırasa, bioaktif bir folat (5-methyltetrahydrofolate) içerir. Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına sebebiyet veren homosisteinin (amino asit çeşidi) düşmesine neden olur. Bu yönüyle pırasa kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmak için bire birdir.

 

“AYNI ZAMANDA GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN”
pırasanın-yararları-nelerdir ?

Pırasa polifenol (antioksidan) içerir. Pırasa bu özelliğiyle vücudumuzda bulunan ve çeşitli hastalıklara sebep olan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Yani pırasa aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.

“VİTAMİN DEPOSU PIRASA”

pırasanın-yararları-nelerdir ?
Kafamızı kurcalayan sorulardan biri de pırasada hangi vitaminler var sorusudur. Pırasanın içinde K, A, C, B6 vitaminleri, manganez ve demir mineralleri bulunur. Böylece pırasa vücuda enerji sağlamaktan, kemik ve doku gelişimine katkıda bulunmaya kadar pek çok işe yarar.

“PIRASA GÖZ HÜCRELERİNİ STRESE KARŞI KORUYOR”

pırasanın-yararları-nelerdir ?
Pırasa içinde bulunan “lutein” ve “zeaxanthin” adlı bileşenlerle, göz hücrelerini (oksidadif) strese karşı korumaktadır.

“İDEAL PIRASA NASIL OLMALIDIR?”

Aklınızı kurcalayabilecek bir başka soruyu da cevaplamaya çalışalım: iyi pırasa nasıl olmalı? İdeal bir pırasada dışını saran yapraklarda veya beyaz kısmında herhangi bir çatlak, sarılaşma bulunmamalıdır.

PIRASA NE ZAMAN ÇIKAR?”

Pırasayla ilgili merak edilen bir soru da pırasa ne zaman çıkar sorusu. Öncelikle pırasanın yılın her ayında bulunabildiğini belirtelim. Fakat sonbahar mevsimi başından, ilkbaharın başına kadarki süreçte en iyi pırasaların bulunduğu dönem olduğunu da ekleyelim.

“PIRASA NASIL MUHAFAZA EDİLİR?”

Yazımızı özellikle ev hanımlarını çokça meşgul eden bir konuyla bitirelim: pırasa nasıl muhafaza edilir? Öncelikle taze pırasayı muhafaza etmenin daha kolay olduğunu belirtelim. Çünkü bir taze pırasa yıkanmamış bir şekilde buzdolabında muhafaza edilebilir. Bu süreçte 7 ila 10 gün arası tazeliğini korur. Hatta pırasaları bir poşette saklarsanız nemini daha kolay muhafaza edebilirsiniz. Gelelim pişmiş pırasa nasıl muhafaza edilir? Pişmiş pırasa taze pırasa gibi uzun süre muhafaza edilemez. Buzdolabında bile saklasanız en fazla 2 gün içinde pırasa bozulacaktır.

“Check up Fiyatları 2018” Makalesi de İlginizi Çekebilir

“ÇEKAP TA HANGİ TESLER YAPILMALI?” Makalesi de ilginizi çekebilir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Recayi dedi ki:

    pirasayi zaten severdim simdi asik oldum resmen

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?