0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

MİYOFASİYAL AĞRI SENDROMU NEDİR?

07 Ekim 2018
917 kez görüntülendi
MİYOFASİYAL AĞRI SENDROMU NEDİR?

MİYOFASİYAL AĞRI SENDROMU NEDİR?

Ağrı Sendromu

Miyofasiyal ağrı sendromu bölgesel kas iskelet sisteminin ağrısı olarak tanımlanır. İskelet kaslarının akut ya da kronik travmasına bağlı olarak gerçekleşen bir hastalıktır. İstatistiklere göre ağrı merkezlerine başvuran hastaların yaklaşık yüzde sekseni miyofasiyal ağrı sendromu alan hastalardır. Aynı zamanda kas ağrılarının en bilindik sebeplerinden bir de miyofasiyal ağrı sendromudur.

Kronik ağrısı olan kişilerin genelinde miyofasiyal ağrı sendromu gözlemlenmektedir ve bu hemen hemen her yaş grubunda görülen bir durumdur.  Halk arasında miyofasiyal ağrı sendromunun diğer hastalık türleriyle karıştırıldığı görülür. Genelde miyofasiyal ağrı sendromu boyun, sırt, bel, kalça, omuz, kollar ve bacaklarda görülür fakat boyun ve bel fıtığının yanı sıra siyatik ağrısıyla karıştırılmaktadır. Miyofasiyel ağrı sendromu genel olarak vücudumuzun kas dokusunun bulunduğu her bölgede görülmesi mümkün bir rahatsızlıktır.

Miyofasiyal ağrı sendromunda sık sık tekrarlayan şiddetli derecede ağrılar söz konusudur. Şiddetli ağrılar sebebiyle çoğunlukla hastanın muayenesi güç duruma gelebilir. Morfin benzeri güçlü bir ağrı kesici ilaç enjeksiyonundan sonra hastada kısa süren bir rahatlama olduğu görülür. Fakat ilaç etkisini bitirdiği vakit ağrılar tekrardan devam etmeye başlar.

İltihaplı eklem romatizmasından farklı olarak miyofasiyel ağrı sendromunun kişilerde eklem harabiyetine ya da şekil bozukluğuna sebep olacak bir etkisi yoktur. Miyofasiyal ağrı sendromu hastaların kas dokularında fonksiyonel bir çalışma engeli olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte kalıcı herhangi bir yapısal bir bozukluk oluşturmaz. Fakat uzun süren ve tedavi edilmeyen miyofasiyal ağrı sendromu türlerinde kas yapısı mikro düzey denilebilecek düzeyde harabiyet bulguları gözlemlenir.

MİYOFASİYAL AĞRI SENDROMU NEDEN OLUR?

Bu hastalığın oluşmasında önemli rol oynayan pek çok unsur bulunmaktadır. Bunları bir liste yapsak en başında kasa ani yüklenmesi ile gerçekleşen akut incinme ya da mikro travmaların sebebiyet verdiği kronik zedelenmeleri yazabiliriz. Bununla birlikte genetik faktörler, yorgunluk ve stres de yine hastalığın oluşumunda etkili nedenlerden biridir.

Ayrıca miyofasiyal ağrı sendromu oturma, ayakta durma gibi durumlarda postural olarak adlandırılan bozuklukların oluşması ile de gerçekleşebilir. Bu postural bozuklukların nedeni kişinin mesleği ya da yapısal olabilir. Bunun yanında başı öne eğerek çalışan öğrencilerde, sırtında ağır maddeler taşıyan insanlarda vb. miyofasiyal ağrı sendromuna sıkça rastlanır.

Miyofasiyal ağrı sendromuna neden olan etkenlerden biri de yetersiz vitamin ve mineral eksikliğidir.

MİYOFASİYAL AĞRI SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Daha önce de belirttiğimiz gibi miyofasiyal ağrı sendromu her yaş grubunda insanlarda görülebilen bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri arasında bir veya birden fazla kas grubunda ağrı, spazm, batma, uyuşma, karıncalanma, çekilme ve sıkışma gibi belirtiler vardır. Eğer bu belirtiler boyun ve sırt bölgesinde yaşanıyorsa terleme ve üşüme de bu belirtilere dahil olur. Miyofasiyal ağrı sendromu genellikle boyun, sırt, bacak, bel, kalça, omuz ve kollarda görülür.

 

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?