0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

MİGRENE İYİ GELEN YİYECEKLER

19 Ekim 2018
680 kez görüntülendi
MİGRENE İYİ GELEN YİYECEKLER

MİGRENE İYİ GELEN YİYECEKLER

Migrene iyi gelen yiyecekler?

Migren ağrısı çekmekten şikayet eden insanlar bazen o kadar çaresiz bir duruma gelirler ki ağrıyı bastırması için aldıkları her tavsiyeyi hiç düşünmeden yerine getirebilirler. Migren ağrısı çekmek hayat kalitesini ciddi oranda düşüren bir durum olarak bilinmektedir. Hekiminiz migren ağrınız hafiflesin diye size birtakım ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar ile birlikte migren ağrılarını tetikleyebilecek gıdalardan uzak durmanız ve ağrıları hafifletecek besinleri tüketerek migren ağrılarını daha da azaltabilmeniz mümkün. (Migrene iyi gelen yiyecekler)

SUYUN MİGRENE FAYDASI

Suyun migren ağrısı için öneminden bahsetmeden yiyeceklere geçemeyiz. Vücudunuz susuz kalırsa migren ağrıları bundan etkilenir ve yeteri kadar su tüketmezseniz daha çok ağrı yaşamaya başlarsınız. Bunu önlemek için gün içerisinde bolca su içmelisiniz. Ayrıca meyve suyunun, kahvenin, çayın ve sodanın suyun yerine kullanılamayacağını unutmayın. Bazen şiddetle migren ağrıları kusma ile birlikte daha fazla su tüketmeniz gerekmektedir.(Migrene iyi gelen yiyecekler)

 BAHARATLI BESİN TÜKETİMİ

Halk arasında bazı baharatların migren başta olmak üzere şiddetli baş ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Bununla ilgili bir bilimsel çalışma olmasa da denemenizde de herhangi bir sakınca yoktur. Bunu yaparken de kararında tüketmenizde fayda vardır. Örneğin zencefili çay formunda ve acı biberiyse yemeklerinizde tüketmeniz sağlığınız için daha iyi olur. (Migrene iyi gelen yiyecekler)

MAGNEZYUM VE KALSİYUM AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER

Uzmanlar tarafından migrene iyi gelen yiyeceklerin genel olarak bolca kalsiyum ve magnezyum içeren besinler olduğu belirlenmiştir. Bu mineralleri almak istiyorsanız sıkça lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı besinleri tüketmelisiniz. Magnezyum açısından zengin olan besinleri (yulaf ezmesi, soya ürünleri, buğday tohumları ve sarımsak gibi) beslenme planınıza dahil etmelisiniz.

SEROTONİN DÜŞÜKLÜĞÜNE CEVİZ, KABAK ÇEKİRDEĞİ VE PİRİNÇ

Migren ağrılarına neden olan serotonin düşüklüğünün aynı zamanda farklı sağlık sorunlarına da neden olabileceği uzmanlar tarafından doğrulanmıştır. Bundan korunmak için de iyi bir serotin kaynağı olduğu belirlenen ceviz, kabak çekirdeği, pirinç gibi besinleri düzenli ve istikrarlı bir şekilde tüketmelisiniz. Böylece serotonin düzeyiniz de korunmuş olacaktır.

OMEGA 3’ÜN MİGRENE ETKİSİ

Sinirlerinizi korumak ve migren bağlantılı enflamasyon ile mücadele etmek istiyorsanız mutlaka omega 3 barındıran besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Somon ve ton balığı yağlı balıklar olarak bilinir ve omega 3’ü bu besinlerden kolayca alabilirsiniz. Eğer başka bir seçenek arıyorsanız omega 3 içerikli besin takviyelerini tüketerek de omega 3 alabilirsiniz.

MİGREN İÇİN ÖNERİLER  

Uyku düzeni migreni olan insanlar için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ne çok fazla ne de az uyku migrene iyi gelmez, düzenli ve sağlıklı bir uyku en iyisidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi migrene sahip olan kişilerin susuzluğa ve çok fazla aç kalmamaya dikkat etmeleri elzemdir. Günlük yaşantınızda bir yerden bir yere giderken mutlaka yanınızda atıştırmalık (sağlığınıza ve migreninize iyi gelecek) ve su bulundurmayı unutmayın.

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?