0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Fibromiyalji Nedir? En Belirgin Belirtileri Nedir?

13 Ekim 2018
447 kez görüntülendi
Fibromiyalji Nedir? En Belirgin Belirtileri Nedir?

Fibromiyalji Nedir? (Fibromiyalji Sendromu, Fibromiyalji Noktaları)

Fibromiyalji sendromu kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromu olarak tanımlanan; belirtileri uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassaiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu olan bir hastalıktır. Genel olarak vücudun belli noktalarında hissedilen aşırı hassasiyet ile kendini belli etmesi kendine has bir özelliğidir. İnsanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen fibromiyalji toplumun yaklaşık yüzde 3’ünde rastlanır.(Fibromiyalji Nedir)

Romatizmal hastalıklar arasında en sık görülen ikinci hastalık olan fibromiyalji kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha çok görülmektedir. Uzmanların son yıllarda yapmış olduğu araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 3 yüz bin fibromiyalji hastası belirlenmiştir. Fibromiyalji belirtileri nedeniyle farklı hastalıklarla karşılaştırılmaya müsait bir hastalıktır. Doğru teşhis konulmadığı takdirde hastanın şikayetleri azalmış olsa da belirli bir zaman geçtikten sonra şikayetlerin yeniden başlama ihtimali oldukça fazladır. Ayrıca fibromiyalji tedavi edlimediği takdirde hayat kalitesinde düşüşe sebebiyet verir. (Fibromiyalji Nedir)

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji belirtileri çok belirgin değildir. Bununla birlikte fibromiyaljinin en büyük belirtisi hastanın vücudunda belli yerlerinde hissettiği hassasiyettir. Bunun dışında fibromiyaljinin kendini belli etmesinde sabahları zor uyanmanın ve ağrının da etkisi de vardır. Ayrıca nefes alırken yaşanan zorlanma ve kulakta çınlama fibromiyaljinin en büyük belirtileri arasında yer almaktadır.

Uzmanların görüşlerine göre fibromiyalji sendromuna sahip olan kişilerin karakteri diğer insanlardan farklıdır. Bu insanların kendilerinden beklentileri çok yüksek olduğu gibi, mükemmeliyetçilikleri ve titizlikleri de kendilerine hastır. Bunlarla birlikte bu tür insanlarda stresli oldukları zamanlarda ağrılarının artma ihtimali de oldukça yüksek bir ihtimaldir. Fibromiyaljinin belirtileri genel olarak; vücudundaki herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla hissetmek, ağrı yapmayan uyarıcıları da yine ağrı gibi algılamak, el ve ayaklarda karıncalanma hissi ve bu bölgelerde uyuşma, çarpıntı, egzersize karşı dirençsizlik hissetme, kabızlık, ishal, gaz şikayetleri, depresyon, hafızada yaşanan problemler, gün boyunca yaşanan yorgunluk hissi, dinlenemeden uyanmış olma hissi, uyku kalitesindeki azalma gibi belirtilerdir.

Fibromiyalji Nedenleri

Yapılan araştırmalar fibromiyaljinin nedeninde genetik faktörlerin önemli bir rolü olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte 1.derece dolaylarında fibromiyalji gözlemlenilen kişilerin bu hastalığı diğer insanlara göre 8 kat daha çok oluyor. Aynı zamanda çevresel unsurlar da fibromiyalji sendromuna sebep olan nedenlerden biri. En çok da çocukluk çağlarında geçirilmiş fiziksel ve duygusal travmalar da fibromiyalji sendromu için önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Fibromiyalji psikolojik boyutuyla da dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu olan insanlarda ve anksiyetesi yüksek kişilerde fibromiyalji normale göre daha fazla görülür. Fibromiyalji sendromunun genel olarak 25 ila 55 yaş arası kadınlarda sıkça görülmesiyle birlikte erkeklerde ve çocukluk dönemindeki bireylerde de görülmektedir. Hastalık özellikle eğitim ve ekonomik açıdan ortalamanın üstünde olan insanlarda diğer insanlara göre daha çok gözlemlenir.

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?