0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Akciğer kanseri tedavisinde gelişmeler

12 Eylül 2018
300 kez görüntülendi
Akciğer kanseri tedavisinde gelişmeler

Akciğer kanseri tedavisinde gelişmeler

Her hastalıkta olduğu gibi Akciğer kanserinde de erken teşhis, oldukça önemli. Akciğer kanseri tedavisinde ulaşılan yeni tedavi süreçleri ile, hastaların kanserle birlikte yaşam kalitesinden ödün vermeden yaşama süresini ve ihtimalini arttırıyor. Elbette ki bunun için başta da söylediğimiz gibi bu süreçte erken teşhis büyük önem taşıyor. Akciğer kanserinin risk analizine göre, düzenli bir şekilde uygulanan checkup programları sayesinde erken teşhis ile Akciğer kanseri ilk evresinde tespit edilip kontrol altına alınabilmektedir. (Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871) Akciğer kanseri tedavisinde gelişmeler oldukça moral vericidir.

Dünyada ve Türkiye’de görülen kanser türleri açısından Akciğer kanseri üçüncü sırada yer alır. Akciğer kanseri ise çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Akciğer Kanseri tedavisinde güzel gelişmelerden söz edebiliriz; özellikle bu kanser türünde uygulanan hedef odaklı tedaviler, başka bir deyişle akıllı ilaçlar (Dünyada Küba Aşısı olarak da bilinen aşı..) akciğer kanserinin tedavi sürecinde başarıyı  yakalamıştır.

Onkoloji Uzmanları; Bu yeni tedavinin Hastaları Akciğer kanseri ile birlikte yaşama şansı vererek adeta kronik bir rahatsızlığı olan bir hastanın o hastalıkla yaşaması gibi, Akciğer kanseri hastasının kanser ile daha uzun ve konforlu bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Ancak burada ki en önemli unsur hastalığın erken teşhisidir.

İmmünoterapi (biyolojik tedavi veya biyoterapi) Nedir Ne İşe Yarar ?

Kanser tedavisinde vücudun doğal savunma sisteminin güçlendirilmesi üzerine kurulmuş bir kanser tedavi çeşididir. Artık Kanser tedavisinde akıllı ilaçlarla önemli başarılar elde edilmektedir. Bu tedavi çeşidine uygun hastalarda kemoterapi ile tedavi yerine ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edildikleri zaman yaşam süresi neredeyse iki katı kadar uzuyor. Ayrıca kemoterapi yönteminden daha az yan etkisi oluyor.  Bu akıllı ilaçlar uygun olmayan hastalarda da uygulanabilmekte fakat kemoterapi ile birlikte verilebilmekte. Yani İmmünoterapi (biyolojik tedavi) akciğer kanserinde hem birinci hem de ikinci seri tedavide kullanılabiliyor. Yine elde edilen verilere göre Bu yeni sistem ; ileri seviye akciğer kanserinde, kemoterapi tedavisinden 2 kat daha fazla başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Küba Aşısında Güzel Sonuçlar …

Akciğer kanserinin tedavisinde bir diğer güzel gelişme ise dünyada “Küba aşısı” olarak adlandırılan ilaç. Küba aşısı aslında “immünoterapötik” bir “ajan”. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde etkili oluyor. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, akciğer kanserlerinin % 80-85 gibi büyük bir oranını oluşturuyor. Buda akciğer kanserinin önemli bir kısmıdır. Akciğer kanseri tedavisinde gelişmeler konusunda oldukça önemlidir. (Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

Küba’da yapılan bir çalışma sonucunda küba aşısı verilen hastalar içinde hayatta kalanların oranı ilk yıl %20 ikinci yıl ise %14 daha fazla olmuştur. Çalışmada faydası görüldükten sonra birçok ülkede kullanılmaya başlandı. Ancak faz III çalışma sonuçlanmadığı için henüz FDA onayı almadı.

Küba Aşısı hem etkili hem yan etkisi daha az..

Onkoloji Uzmanları özellikle kemoterapi görmüş ve tümörün de gerileme yaşanmış veya ilerlemesi durdurulmuş olan ileri evre akciğer hastalarında aşının daha etkili olduğu görülmüştür. “Aşının başarısı tümörün miktarının az olması ile yakından alakalıdır, yani tümör ne kadar küçük ise aşı o derece başarılı oluyor.. Aşının yan etkilerinin az olması hasebiyle ve özellikle akciğer kanseri gibi önemli bir kanser türünde etkili olması nedeniyle bu aşının o denli değerli olduğu söylenebilir. Aşı kanseri tam anlamıyla iyileştiremese de yaşam süresini arttırıcı özelliği bulunmakta. Bu haliyle bu aşı her ne kadar mevcut tedavinin yerini alamasa da akciğer kanseri tedavisinde yeni bir yöntem olarak kabul edilebilir. (Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

Yılda bir kez Check Up Şart!

Yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar akciğer kanseri olan hastaların yalnızca %15’i beş yıldan fazla yaşayabiliyor. Kanserin beşinci evresinde 5 yıl üzerinde yaşama şansı % 5’e iniyor. Bu kötü tabloya baktığımızda çıkan sonuç hastalığın teşhisinin erken evrede konması. Akciğer hastalarının % 75’i ancak üçüncü ve dördüncü evrede tespit edilebiliyor. Öyle ki bu evrelerde fark edilen hastaların tedavi şansı % 25 iken erken evrede fark edilen hastaların şansı % 80’lere çıkıyor. Uzmanlar bu nedenle akciğer kanserini erken evrede yakalayabilmek için risk altında bulunan kişilerin yılda 1 kez checkup yaptırmaları gerektiğini söylüyor. (Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

Her türlü sağlık sorunlarınızı, Check-up, yada başka tabirleçekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

Koah Nedir?” Makalesi de ilginizi çekebilir

Zatürre (Pnömoni) Nedir? Makalesi de İlginizi Çekebilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?