0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vertigo Nedir? Tedavisi Mümkün müdür?

05 Kasım 2018
379 kez görüntülendi
Vertigo Nedir? Tedavisi Mümkün müdür?

Vertigo Nedir? Tedavisi Mümkün müdür?

Vertigo vücudun denge sisteminde yaşanılan bir sorun sebebiyle meydana gelir. Bunun yanında vertigoya sebebiyet veren hastalıkların türüne bağlı olarak vertigoya neden olan bazı belirtiler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kulak çınlaması, bulantı hissi, kusma, terleme, görme bozukluğu ve işitme kaybı gibi belirtilerdir. (Vertigo Nedir)

Aslında baş dönmesi deyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem durumu anlaşabilmektedir. Bu durum hastayı yataklık hale getirip hatta gözlerini dahi açamamasını sağlayabileceği bir şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissi yaşanması durumuna kadar değişim göstermektedir. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde meydana gelebilir. Tıp dilinde buna genel olarak vertigo adı takılmıştır. Bir hastalıktan daha çok bu bir belirtidir fakat tek başına bir durum halinde oluşabileceği gibi yanında belli başlı pek çok ek şikayetle birlikte bazı organların problemini yansıta bilme özelliğine sahip olabilir.

Vetigonun klinik görüntüsü; hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissetmeden başlayarak, çok şiddetli ve hastayı yataklık edecek hale varana değin çok geniş bir yelpazeye kadar uzanmaktadır. Eğer siz de kendinizde vertigo olduğundan kuşkulanıyorsanız çok basit bir test yaparak bunu anlamanız mümkün. Öncelikle yapmanız gereken ayakta etrafınızda 3 dakika dönmektir. Kısa bir süre geçtikten sonra etrafınızda bulunan nesneler dönmeye başlamış ve kendinizi de kötü hissediyorsanız, siz de vertigo bulunmaktadır. (Vertigo Nedir Nasıl Anlaşılır)

Vertigo Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır:

Öncelikle kendisinde baş dönmesi bulunduğu yönündeki bir şikayetten doktora giden hastaya bir kulak muayenesi be nörolojik muayene yapılır. Böylece sorunun kulakta mı yoksa beyinde mi olduğu konusunda fikir edinmeye çalışılmaktadır. Bu da işitme testi, EEG, iç kulak denge testi, Tomografi veya MR incelemeleri yapılabilir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır:

Tedavide asıl önemli olan konu nedenin saptanmasıdır. Vertogunun tedavisi dört aşamada yapılmaktadır.
1) Tetikleyici faktörlere sebep olan şeylerden (stres, alkol, sigara, kafein, tuz v.b.) uzaklaşmak gerekir
2.Bilimum tetikleme riski bulunan pozisyondan kaçınma.
3.İlaç tedavisi uygulama ve denge egzersizleri yapma.
4.Orta kulağa ya da beyinde saptanan lezyona yönelik cerrahi tedavi uygulanması.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle stresten mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeli bunu yaparken de sağlıklı, doğal ve organik bir beslenmeye sahip olmalısınız. Sağlıklı bir beslenme için her gün kahvaltıda 1 veya 2 köy yumurtası tüketmek çok önemlidir. Bunun dışında günde toplamı bir avucu geçmeyecek kadar badem, ceviz, fındık ve fıstık yemeli, günlük süt içmeli, protein içerikli gıdaları kararında tüketmelisiniz. Sağlıklı bir vücut için D vitamini almak çok çok önemlidir; bunun için mümkün olduğunca çok güneşlenmeye çalışın. İç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu da tetiklediği için tuzu azaltmanız da sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bol su içmeniz vücudunuzdaki tuz dengesini koruyacağından yine sağlığınız için önem arz etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?