0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

SKOLYOZ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

18 Kasım 2018
599 kez görüntülendi
SKOLYOZ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

SKOLYOZ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Skolyoz olarak bilinen omurga eğriliği genel olarak büyüme çağında  tanısı konulan bir hastalık türüdür.  Farklı sebeplere de bağlı olarak omurların sağa, sola eğrilmesi ya da kendi etrafında dönmesiyle gelişen omurga eğriliği çok küçük yaşlarda başlayıp, tedavi edilmezse insanın hayat standardını düşüren ve yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Skolyoz nasıl anlaşılır, nedenleri ve tedavi yöntemleri nedir gibi pek çok sorunun cevabını makalemizde bulabileceksiniz, iyi okumalar dileriz.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz bilinen en eski omurga deformitesidir, diyebiliriz. Bunun yanında görülme sıklığı yüzde 0.2 ila 6 arasında değişmektedir. Travma, doğumdan kaynaklanan gelişim bozuklukları gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Buna mukabil skolyoz olgularının yüzde sekseni hala bilinmemektedir. Genel olarak gelişme döneminin başında, çocuklarda omuz asimetrisi, sırtın bir bölümünde kabarıklık, kalçaların aynı seviyede duramaması gibi belirtilerle ebeveynler tarafından saptanabilir.

Hastalığın tanımı: omurganın yana 10 derecenin üzerindeki açıyla eğilmesidir. Normal ve sağlıklı bir omurgada, omurlar kişini arkasından bakıldığında yukarıdan aşağıya düz bir çizgi şeklinde uzanmaktadır. Skolyozda ise bu durumda omurlar sağa ya sola doğru yer değiştirir ve ayrıca kendi eksenleri etrafında dönmektedir. Bundan dolayı 3 boyutlu bir şekil bozukluğu (deformite) olarak uzmanlar tarafından tanımlanmıştır.

Skolyoza bağlı kalarak omurganın dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar, duruş ve görüntü bozuklukları oluşabilmektedir. Gelişme dönemlerindeki çocuklar için bu durm, gelişmekte ve büyümekteki omurgada anormal yüklenmeye ve bunun sonucunda da omurlarda şekil bozukluğuna sebep olur.

Bireylerde skolyoz görülme sıklığı yüzde 0.2 ila 6 arasında değişmektedir. Kız çocuklarında bu hastalık daha sık görülmekte ve ilerleme daha fazladır. Okul çağındaki çocuklarda skolyoz yüzde 1.5 oranında görülür ve ülkemizde en az 150 bin çocukta skolyoza gözlemlenildiği tahmin edilmektedir.

Okul öncesi çağlarda erkeklerde sıkça görülür. Ergenlik çağında kızlarda ise büyüme hızına da bağlı olarak 3 ila 5 kat daha sık gözlemlenir. Bu hastalığın erken dönemde hastada kuvvetli bir şikayete sebep olmasa da çoğunlukla okul taramaları sonucu veya herhangi başka bir sebeple çekilen röntgen grafilerinde rastlantısal olarak tespit edilebilir. Öte yandan, çocuğun gövde görünümünde bozukluk görülmesi ailelerin doktora başvurması ve muayenedeki en önemli nedenler arasında yer alır. Omuzlarda, kürek kemiklerinde, meme seviyesinde ve bel kıvrımlarında gözlemlenilen simetri bozuklukları dikkat çeken belirtilerdir. Bu olaya bel ve sırt bölgelerinde yaşanan ağrılar da eklenebilir. Eğriliğin derecesi arttıkça solunum sıkıntısı da meydana gelebilmektedir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Hastalık için henüz erken olan bir dönemde bireylerde belirtiye rastlanmayabilir, hastalığın belirtileri ortaya çıksa dahi kişide çok fazla şikayet oluşturmadığı için çoğu zaman harekete geçilmemektedir. Şikayet olsa bile düzeyi düşüktür. Bu sebeple okulda yapılan taramalar neticesinde ya da herhangi bir nedenle çekilen röntgen grafilerinde şans eseri tespit edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?