0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Şeker Bağımlılığı ve Nasıl Kurturulur

18 Eylül 2017
269 kez görüntülendi
Şeker Bağımlılığı ve Nasıl Kurturulur

Şekere bağımlıktan kurtulmak için 5 önemli tavsiye

Şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanmayın

Normal şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanarak şekere olan bağımlılıktan kurtulmak isteyenler pek fazla başarılı olamazlar. Yapılan araştırmaya göre şekeri yapay tatlandırıcılarla değiştirmek, sigarayı nargile ile değiştirmekle aynıdır. Çünkü kişi hala o tadı almaya devam etmiş olur. Yine yapılan araştırmalar sonucunda yapay tatlandırıcı kullanan bir çok kişinin şekere geri döndüğü tespit edilmiştir.

Yaşantınızda Egzersizlere yer açın ve diyetinize süt ve süt ürünleri ekleyin

Şeker tüketimi, beynimizde ödüllendirme bilinçaltını arttırır. Bu da şeker alışkanlığından kurtulmayı güçleştirir. Sütün içindeki proteinlerden en çok olan peynir suyu proteini sayesinde serotonin oranını yükseltir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin insülinin salgılanmasını kontrol altına alarak, kandaki şeker oranının normal seviyeye düşmesini sağlar. Ayriyeten egzersiz sayesinde de serotoninin oranı yükselir bu olguda yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

Yağsız ürünler tüketmeyin

Yağsız ürünlerde belki yağ yoktur fakat içlerinde şeker vardır. Örneğin yağsız hazırlanan salatalar hazırlanırken çoğunlukla bal veya mısır şurubu. Siz yağsız diye bu yiyeceği tercih edersiniz belki ama içinde daha tehlikeli bir madde sizi bekler. sanız yağsız ürünlerden uzak durun.

Uykusuzluktan kaçının

Yine bir araştırmaya göre, uykusuz insanlar bu durumla baş etmek için bol kalorili şeker yüklü yiyecekler tüketirler. Bu nedenle düzenli uyku sağlıklı yaşamında olmazsa olmazıdır.

Sağlıklı yiyecek ve atıştırmalıkları yanınızda hazır bulundurun

Günlük yaşantınızda şeker veya şeker içeren gıdalardan uzak durmak için yanınızda sağlıklı yiyecek ve atıştırmalıklar bulundurun. Örneğin; armut, ceviz, fındık, kuru üzüm veya tam tahıllı simit gibi atıştırmalıklar sayesinde şeker bağımlılığından kurtulabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?