0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sağlığınız Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

21 Eylül 2017
476 kez görüntülendi
Sağlığınız Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlığınız Hakkında doğru bilinen yanlışlar!

1-“Meyvelerin tüm vitamini kabuğundadır” anlayışı doğru bilinen yanlışlardandır. Bazı meyvelerin vitamininin tamamı içeriğindedir.
2.”Balık ile yoğurdu birlikte tüketmek zehirlenmeye yol açar” anlayışı doğru bilinen yanlışlardandır.Bu gibi söylemlerin bir kısmı geçmişten bugüne kulaktan kulağa yaygınlaşarak, bir kısmı yanlış inanmalar ve uzmanlık alanı olmadan yorum yapanların  neden olduğu aşikardır.

Soğukta fazla kalma hasta olursun” veya  “Terliyken çok soğuk su içersen hastalanırsın” gibi ifadeler doğru bilinen yanlışlardandır. “Sağlığınız için soğukta fazla kalmamalıyız.” cümlesi çok doğru bir cümle değildir. Bu gibi söylemler tamamen yanlış. Çünkü ilk olarak havanı sıcak olması veya soğuk olması doğrudan hastalık sebebi olamaz. Hastalığa sebep olan ana faktör mikroskobik organizmalardır fakat hava ve ortamın sıcaklığı veya soğukluğu kişinin hastalığa yakalanmasını daha kolay bir hale getirebilir. Örnek olarak soğuk havada vücut direnci düşen ve zayıflayan bireylerde hastalık faktörleri, daha kolay hastalık oluşmasını sağlar. İnsanlar mevcut durumda  var olan hastalık faktörlerinin etkisi sebebiyle hastalanırlar, yoksa ‘Soğuk su içen herkes, hastalanır’ yaklaşımı doğru bir yaklaşım değil.”

Her gün 2 litre su için ” anlayışı doğru bilinen yanlışlardandır.

Gıda zehirlenmesine neden olacağı düşüncesiyle balık ile yoğurdun birlikte tüketilmediği konusunda, aslında taze balık ile yoğurdun birlikte tüketilmesi hiçbir sağlık sorununa veya zehirlenmeye neden olmaz. Besin zehirlenmesi, zararlı bakterilerin bulunduğu kirlenmiş gıdaların tüketilmesi neticesinde oluşur.

“Günde mutlaka 2 litre su için” anlayışı doğru bilinen yanlışlardandır. İnsanın az miktarda su tüketmesi vücut sağlığı açısından zararlıdır fakat gerektiğinden daha fazla su tüketmesi de zararlı olabilir. Bu konuda Türk Nefroloji Derneği tarafından yapılan bilimsel açıklamalar mevcut. Herkes vücut özellikleri, yapmış olduğu günlük enerji harcaması, yaşı ve cinsiyetine göre su tüketmesi daha uygundur. Örneğin günlük yaşantısında çok terleyen birinin iki değil üç litre su içmesi gerekirken, fazla aktivitede bulunmayan ve daha az terleyen birisine iki litre yeterli olabilir.”

Birçok kişinin doğru sandığı “hapşırınca kalbin durduğu” anlayışı doğru bilinen yanlışlardandır. Her şey sağlığınız için.

“Aşırı yalan söyleyenleri hıçkırık tutar” anlayışı doğru bilinen yanlışlardandır. Aslında “hıçkırık, diyaframın istemsiz bir şekilde aniden kasılmasıyla meydana gelir. Beynimiz, diyaframı hızlı bir şekilde kasarsa, bu durum hıçkırığa neden olabilir. Bunun yanında aşırı alkol tüketimi, acılı ve baharatlı gıdalar, hazımsızlık da hıçkırık nedenlerindendir. Yalan söylemek hıçkırığa nenden olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?