0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Karnabaharın Vücudumuza faydaları nelerdir?

26 Ekim 2017
745 kez görüntülendi
Karnabaharın Vücudumuza faydaları nelerdir?

Karnabaharın Vücudumuza faydaları nelerdir?

Karnabahar’ı bir çoğumuz kokusundan dolayı pek tercih etmeyiz, pişirme sırasında çıkan bu koku biraz rahatsız edici gözükse de bunun sebebi aslında içerdiği kükürttendir.

Karnabaharın Vücudumuza faydaları nelerdir?

Lakin sıkıntı verici kokusuna karşılık Karnabahar soframızdan eksik etmemiz gereken bir ecza deposudur. Karnabaharda bulunan zengin vitamin ve mineraller ona “ecza deposu” ismini kazandırır.

İçeriğinde bulunan vitaminler A-B2-C-B1 ile fosfor, fosfat, kalsiyum, potasyum, ve demir mineralleridir. Ayriyeten demir, bakır, manganez ve çinko deposu bir besindir.

Karnabahar ile yapılan yemekler çoğunlukla beyaz kısmından (karın bölgesinden) yapılsa da aslında karnabaharın yaprakları da içinde barındırdıkları E vitamini açısından da oldukça faydalıdır ve tüketilmelidir.

Karnabahar, önemli bir antioksidandır, çünkü içinde bol miktarda C vitamini ile manganez barındırmaktadır. Bu yönüyle karnabahar doğal antioksidandır.

Karnabahar Kanserden korur!

Karnabahar, içeriğinde barındırdığı mineraller öncülüğünde kanseri engellemek için faydalı bir sebzedir; Aslında içerdiği mineraller kanseri bertaraf etmeye yarayan enzimleri harekete geçirici bir rol oynar. Bu yönüyle kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Ayrıca kalp hastalıkları riskini engelleyici bir rol oynar.

Yorgunluğa iyi gelir.

Sinir sistemine ve sinirlere iyi gelir.

Enfeksiyonlara etkilidir.

İçeriğinde bulunan glukoraphanin ile , mide yüzeyini koruyucu etki göstermektedir. Ülsere iyi gelir.

Tansiyona, beyin sağlığına,kolestrole ve bağırsaklara iyi gelir.

Kabızlığa, idrar yollarına, aşırı kiloya karşı koruyucu bir besindir.

Son Karnabaharın en son püf noktası; Pişirirken oldukça az suda, aşırı pişirmeden veya buharda pişirin çünkü bu önemli sebzenin  besin değeri kaybolabilir.

(Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Zeynep dedi ki:

    Güzel paylaşım teşekkürler

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?