0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

BEL FITIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

01 Kasım 2018
832 kez görüntülendi
BEL FITIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

BEL FITIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel fıtığı; omurgalar arasında bulunan kıkırdağın omurilik kanalına doğru balonlaşması ve bacaklara gelen siniri sıkıştırması ile oluşan hastalığın adıdır. Bel fıtığının başlangıcı genellikle ağır bir yükün kaldırılmaya çalışılması sonucu gözlemlenir.
Omurilik kanalına geçen ve bacağa gelen siniri sıkıştıran fıtıktır. Fıtık tarafından sıkıştırılan sinir kalçadan topuk bölgesine kadar bacaklarda çok şiddetli bir ağrı yapar.

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ

Bel ağrısı, çoğunluklu tek bacağa vursa da her iki bacağa kalçadan topuk bölgesine kadar varan bir ağrı ile”bel fıtığı” kendini büyük oranda belli eder. Ağrı genel olarak ayağa kalkıldığında ya da yürür vaziyetteyken artmaktadır. Ancak dinlenildiği takdirde ağrı azalabilmektedir.

BEL FITIĞININ TEDAVİSİ

Bu tür hastalar tedavi edilirken ilk önce ameliyatsız bir tedavi imkanı varsa bu imkandan yararlanılması gerekir. Bel fıtığının tedavisi için ameliyat en son çare olarak kalmalıdır.
Bu hastaların, hastalıkları hakkında merak ettiği hususları arama motorundan araştırırsanız görürsünüz ki ameliyat kelimesi en son sıralarda yer alıyor. Peki bunun sebebi ne olabilir? İnsanları ameliyata girmekten, ameliyat olmaktan bu denli korkutan ve uzaklaştıran ne olabilir?
Bugün günümüzde dünyada ve özellikle Türkiye’mizde bel fıtığı hastası bir insanın en çok korktuğu ameliyat bel fıtığı ameliyatı olarak kayıtlara yansımıştır. Türkiye’de insanlar ameliyata girmemek için her türden alternatif bir tedavi bilmek ve şartlar sağlanırsa bu tedavileri uygulamak niyetindedirler. Bunun başlıca müsebbibi kesinlikle başarıyla sonuçlanmayan bel fıtığı ameliyatları olarak gösterilmektedir. Haliyle bel fıtığı hastaları da etraflarındaki bu olumsuz sonuçları gördükçe ameliyat olmayıp başka yöntemlere baş vurmak istemektedirler.

Başlangıç bel fıtığı tedavisi

Halk arasında “fıtık henüz patlamamıştır” şeklinde ifade edilen durumun tıp dilindeki anlamı şöyledir; Omurgalar arasında bulunan kıkırdak yerinden çıkarak balonlaşmış bir hale gelmiştir. Fakat buna mukabil kıkırdağı sarmakla göreli kalın zar hala sağlamdır. Sinir üzerine uygulanan baskı çok şiddetli bir baskı olmadığından henüz muayene esnasında refleks kaybı veya ayakta herhangi bir kuvvet kaybı bulunmamaktadır. Bundan dolayı başlangıç bel fıtığı tedavisine sahip hastalara ameliyatsız tedavi imkanlarını tercih etmeleri önerilir.

MANUEL TEDAVİ ( MANUEL TERAPİ ) :

Başlangıç bel fıtığı tedavisine sahip hastaların en çok kullandığı yöntem de diyebiliriz, Manuel Terapi’ye.
Halk tabiriyle Manuel Terapi için bel çekme tedavisi ifadesi de kullanılır.Fakat yine de bu tanımın manuel tedavi için tam bir karşılık vermediğini belirtmemizde fayda var. Çünkü manuel tedavi yöntemi sadece ve sadece bel çekme diye tanımlanacak kadar basit düzeyde bir tedavi yöntemi değildir. Bugün çağımızda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunan 3 aylık kurslardan belge almış bütün masörler iş yerlerinin tabelalarına manuel tedavi yazıyorlar. Maalesef tüm masörlerimiz kendilerini doktor sanmaktadırlar. Bilmeniz gereken şudur ki manuel terapiyi anatomi bilen doktorlar yapmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?