0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Düzenli jinekolojik kontrol hayati önem taşır!

25 Ekim 2017
858 kez görüntülendi
Düzenli jinekolojik kontrol hayati önem taşır!

Düzenli yapılan jinekolojik kontrol hayati önem taşır!


Cinsel hastalıklar; rahim kanseri, bulaşıcı cinsel hastalıklar, adet görmede yaşanan düzensizlikler, kısırlık, çikolata kisti, miyomlar gibi bir çok hastalıklar düzenli yapılan jinekolojik muayene ve tetkikler sayesinde erken dönemde tespit edilerek bu hastalıklardan bir veya bir kaçı daha fazla ilerlemeden tedavi edilebiliyor. Düzenli kadın checkup (kadın çekap) yaptırarak kadın hastalıklarını daha fazla ilerlemeden teşhis ve tedavisini sağlayın.(Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

Kadın Hastalıkları Belirtileri Neler Olabilir ?


Zamansız adet kanamaları, adet kanamalarının fazla olması, cinsel ilişki esnasında meydana gelen kanamalar, genetik bölgeden gelen kötü kokulu akıntılar, karında oluşan şişkinlik ve yine bu bölgede ele gelen sertlik kesinlikle ihmal edilmemesi gereken belirtilerdir. Bu tür belirtileri yaşayanların da zaman kaybetmeden uzman doktora başvurmalarının önemi büyüktür. (Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

Ancak bilhassa menopoz yaşandığı süreçlerde bu bahsi geçen belirtiler erken evrede kişi tarafından anlaşılamaya veya tespit edilemeyebilir. Yani işin özü hastalıklara davetiye çıkaran bu gibi bariz belirtiler sürekli yaşandığı için önemsenmeyebilir veya anlaşılamaya bilir yada bu tür belirtiler kişinin fizyolojik özelliklerine göre cılız belirtiler olarak meydana gelebilir. İşte bu nedenle düzenli jinekolojik muayene, check-up uygulamaları (çekap, cekap ) hayatınızı karartabilecek cinsel hastalıklardan ve kanserden korur ve erken teşhis sayesinde önlem almak çok daha kolay olur.

Senede bir kez Checkup yaptırmak ve jinekolojik kontrol, sizi kanserden korur, erken teşhis avantajı sağlar. Yaptıracağınız düzenli çekaplar ile rahim ağzında yeni başlayan bir enfeksiyon ya da ileride kansere dönüşmesi muhtemel bir rahatsızlık saptanabilir.

Uzmanlar on sekiz yaşında her genç bayanın periyodik olarak jinekolojik kontrolden geçerek check-up yaptırması öneriliyor. Bilhassa kritik yaş olarak görülen otuz ile altmış beş yaşları aralığında bu tür kontrol ve çekapların kesinlikle aksatılmaması büyük önem taşır. Olması gereken, senede bir yaptırılması tavsiye edilen periyodik çekaplar, kanser taramasının yanında üreme sağlığı açısından da fayda sağlıyor. Yapılan jinekolojik kontroller ve çekaplar sayesinde kadınların hayat kalitesi ve sağlığı önemli ölçüde korunmuş olur. (Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

Düzenli yapılan jinekolojik kontroller ve check-up’lar hayat kurtarır

Özellikle bazı kitleler bu konuya daha fazla önem vermelidir. Bu kişileri şöyle sıralayabiliriz; Sigara içen bayanlar, ailesinde kansere yakalanmış yakını olan bayanlar, cinsel ilişkiye erken yaşta başlayan bayanlar, cinsel ilişkide partner sayısı fazla olan bayanlar, adet düzensizliği yaşayan bayanlar, metabolik sendromu bulunan bayanlar (şeker, yüksek tansiyon). Bu durumu yaşayan bayanlarda jinekolojik kontrollerin ve çekapların önemi daha fazla artıyor. (Bilgi ve Randevu için 0546 274 0273- 0850 304 9871)

JİNEKOLOJİK ÖNLEMLER

– 20-30 Yaş Aralığı periyodik PapSmear testi (yılda bir)
– 20-40 Yaş Arası meme muayenesi (3 yılda bir)
– 31- 65 Yaş Aralığında Rahim ağzı kanserine karşı PapSmear testi (3 yılda bir)
– 40 – 65 Yaş Aralığında mamografi yaptırarak meme kanserine karşı (her yıl)

Smear Testi sayesinde rahim ağzında oluşması muhtemel kanserin erken teşhisi ile rahim ağzı kanserini önlemek mümkün. Ayrıca yaptıracağınız kontrol amaçlı ultrason sayesinde rahim duvarında bulunan tümörlerin, rahim içi tabakasında meydana gelen kalınlaşmalar ve yumurtalıklarda kistik ve solid urların erken teşhis edilip, tedavisi mümkün oluyor.

Hangi Durumlarda Meme Muayenesi ve Mamografi

Aşağıdaki durumlarda erkenden muayene olunuz;

1- Meme Ağrıları
2- Memede kitle tespiti
3- Meme başından gelen akıntı
4- Meme derisi ve / veya meme başında içe doğru çekilme,
5- Meme derisinde oluşacak şiş, kızarıklık veya farklı yaralar
6- Kolda oluşan şişlik

SAÇ BİTLERİNDEN KURTULMANIN PÜF NOKTALARI” Makalesi de ilginizi çekebilir!

RAHİM AĞZI KANSERİ VE BELİRTİLERİ Makalesi de ilginizi çekebilir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Aliye kahraman dedi ki:

    Değerli açıklamanızdan ötürü teşekkürler

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?