0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

MISIR HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

06 Eylül 2018
92 kez görüntülendi
MISIR HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

MISIR HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

misir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir

Orta Amerika ve özellikle Meksika’da yetişmesiyle bilinen tahıl ürünü mısır, birçok hastalığa karşı bire birdir. Çünkü mısır tam anlamıyla bir potasyum madenidir, aynı zamanda çokça karbonhidrat içermektedir. Protein bakımından da zengin olduğu bilinen mısırın doymamış yağlar ve sodyum içerdiği de bilinmektedir. Ayrıca mısır, içindeki kalsiyum çok fazla olmasa da ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çok az bir kısmı karşılar. İşte tüm bu özellikleriyle mısır birçok hastalığa iyi gelir. Bu yazımızda mısır hangi hastalıklara iyi gelir, mısırın faydaları nelerdir onu anlatmaya çalışacağız.

MISIR SİNDİRİM SİSTEMİMİZE İYİ GELİR

misir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir
Mısırın sindirim sistemimize iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Mısırın en büyük artılarından biri, sahip olduğu yüksek lif içeriğinin vücudumuzda kolesterol emilimine yardımcı olmasıdır. Bundan dolayı da birtakım bağırsak sorunlarına engel olması söz konusudur. Mısır aynı zamanda dışkılama işlemini kolay hale getirerek kilo vermemize yardımcı olur. Ayrıca kolon ve hemoroid kanserinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

MISIR BAĞ DOKUMUZU GÜÇLENDİRİR

misir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir
Mısır vücudumuza güçlü bir bağ dokusu kazandırır. Mısırın içerisinde bağ dokumuzu güçlendiren mineraller ve manganez vardır. Öyle ki sadece bir bardak mısır günlük manganez ihtiyacımızın %12 gibi oldukça iyi bir oranını karşılar. Bağ dokumuzun sağlığı için büyük önem arz eden demir, bakır, fosfor gibi maddeler mısırın içinde bulunmaktadır. Mısır bu besinlerle kemik formumuzun bozulmasını engeller.

MISIR GÖZ SAĞLIĞIMIZI TEHLİKELERE KARŞI KORUR

Mısır göz sağlığımızı tehlikelere karşı korur. Görme bozukluğu riskini azaltan karotenoid isimli maddeleri içeren mısır aynı zamanda içerisindeki A vitamini sebebiyle de göz sağlığımızı korumaktadır.

MISIR KALBİMİZE İYİ GELİR

Mısır kalbimize iyi gelir. Kötü kolesterol seviyesini düşürerek, damarlarımızın tıkanmasını engeller ve kan basıncının da sağlıklı bir seviyede tutulmasını sağlayarak kalp krizi ve felç riskini azaltır.

MISIR SİNİR SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİDİR

Mısır sinir sağlığı için de önemli bir gıdadır. En çok da yaşlılık nedeniyle meydana gelen zihinsel rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Zihinsel hastalıklarda ilk akla gelen hastalıklardan biri olan Alzheimer hastalığına sebep olan belirtilerin yok olmasına yardımcı olur.

MISIR SAÇ VE CİLT SAĞLIĞIMIZA İYİ GELİR

Mısır saç ve cilt sağlığımızın korunmasına yardımcı olur. Cilt sağlığımız için en önemli vitaminlerden biri A vitaminidir. Mısır hem içerdiği A vitamiyle cilt sağlığımızın tehlikelerden korumamıza yardım eder hem de C vitamini desteğiyle cildimizi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korur.

MISIR İLE CİLT HÜCRELERİ SAĞLIKLI KALIR

Mısırın içindeki E vitaminiyle cilt hücrelerinin sağlıklı kalması daha kolaylaşır. Mısır hücrelerin çoğalmasına yardım eder ve cilt hücrelerimizi tehlikelere karşı korur.

MISIR SAÇ SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMLİDİR

Mısırın içinde bulunan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, saç sağlığımız açısından büyük önem taşır. Bununla birlikte diğer mineraller ve vitaminlerle birlikte saç diplerimizi sağlamlaştırır ve saçımıza yumuşaklık hissi kazandırır.
Kısacası mısırın faydaları saymakla bitmez ve fakat her iyi şey gibi mısırın da fazla tüketildiğinde vücudumuza zara vereceğini unutmayalım.

“Check up Fiyatları 2018” Makalesi de İlginizi Çekebilir

“Pırasanın Yararları Nelerdir ?” Makalesi de İlginizi Çekebilir

“Çekap Yapan Devlet Hastaneleri” Makalesi de İlginizi Çekebilir.

“Kalp Krizinin Belirtileri” Makalesi de ilginizi Çekebilir

“Pazartesi Kalp Krizi Riskini Beraberinde Getiriyor”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?