0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız
30 Eylül 2018
605 kez görüntülendi
Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme önemli bir konudur. Bu yazımızda anne adayları için doğru ve sağlıklı beslenmenin yollarını yazdık. İyi okumalar.

Hamilelikte beslenme İlk 3 ay

Hamileliğin ilk üç ayında anne adayının sıkça fakat az miktarlarda beslenmesi gerekmektedir. Bulantıların bastırılmasında etkili olacak besinler tüketilmelidir (kraker ve beyaz leblebi gibi atıştırmalıklar gibi). İlk 3 ay anne adayı istediği yiyeceği yiyebilir fakat kendisini yemek için zorlamamalıdır. Örneğin; anne adayı balık yiyebilir ancak balığa karşı bulantı halinde yemek için kendini zorlamamalıdır. Katkı maddesi içeren yiyeceklerden uzak durmalıdır ve onları tüketmemelidir. Kısacası, anne adayı ilk 3 ayda istediğini tüketebilir fakat istemediği gıdayı faydalı olabileceği düşüncesiyle tüketmek uğraşına girmemelidir.

Hamilelikte beslenme 3. Aydan Sonra

Hamileliğin 4.ayından sonra hormonlar daha sabit seyrelir. Bu nedenle hem ruhsal hem de fiziksel açıdan anne adayı daha rahattır.


Hamilelikte beslenme Günlük Alınması Gereken Kalori

Hamileliğin bu döneminde, her gün için 1600 kcaş olan enerji tiketimi 2200 kcal seviyesine çıkmakta olduğu gözlemlenir. Bu dönemde 3 ana öğün yanında 3 ara öğün yemekte anne adayının yapması gerekenler arasında yer almaktadır. Ara öğünlerde tüketeceğiniz besinler sandviç, meyve ve yoğurt gibi besinler olabilir.

Hamilelikte-beslenme Hamileler İçin Diyet Nasıl Olmalı

Anne adayının günlük diyetinde süt ve süt ürünleri kullanımı büyük önem taşımaktadır. Süt ve süt ürünlerinde protein ve kalsiyum bolca bulunduğundan bu gıdalar mutlaka tüketilmelidir.

Hamilelikte beslenme Haftalık kırmızı et tüketimi:

Anne adayının haftalık kırmızı et tüketimi 2 öğün şeklinde ayarlanmalıdır. Et ve et ürünlerinin iyi pişmiş olması gerekmektedir. Ayrıca bu dönemde katkı maddesi içeren ürünler kullanılmamalıdır.

Hamilelikte beslenme Balık Tüketimi

Balık tüketmek zaten her insan için önemlidir. Fakat özellikle bir anne adayının haftada bir öğün balık tüketmesi sağlığı açısından çok önemlidir. Fakat bazı yüksek miktarda cıva içeren balıkların (istiridye, kral uskumru, midye gibi) tüketilmesi sakıncalı olabilir. Bu balıklar yerine levrek ve somon gibi büyük balıkların tüketilmesi daha doğru olur. Haftalık balık tüketiminin üç yüz elli gramı geçmemesi de dikkat edilmesi gereken bir başka husustur.

Hamilelikte beslenme Akşam Yemeklerinde Akdeniz Mutfağı

Akşam yemeklerinde bir anne adayının zeytinyağı bol salata tüketmesi hem bağırsakları hem de alacağı vitamin bakımından oldukça önemlidir.

Hamilelikte beslenme Ceviz, Badem ve Kuru İncir Tüketimi

Birkaç adet olarak tüketilmek üzere ceviz, badem ve kuru incir yenilmesi anne adayı için çok önemlidir.

Her türlü sağlık sorunlarınızı,

 Check-up, yada başka tabirle çekap yaptırarak vücudunuzun sağlık haritasının çıkarılması ve mevcut durumda bir rahatsızlığa neden olmayan ve fakat olası bir sıkıntının gözlemlenerek teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz. Öyleyse Genel bir sağlık taraması yaptırarak, mevcut rahatsızlıkların belirlenmesine, ve ilerde rahatsızlıklara yol açabilecek anormal durumların ortaya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Kısaca Checkup (Cekup) yaptırarak mevcut hastalıklarınızı ve ileride hastalıklara yol açabilecek sakıncalı unsurları tespit, teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Check up fırsatlarını ve check up kampanyalarını takip etmek için Bu Linki tıklayın ve ya Check Up Kampanya bilgisi için 0546 274 02 73 (Şimdi check-up zamanı.)

“Kalp Krizinin Belirtileri” Makalesi de ilginizi Çekebilir

“Pazartesi Kalp Krizi Riskini Beraberinde Getiriyor”

“Check up Fiyatları 2018” Makalesi de İlginizi Çekebilir

“ÇEKAP TA HANGİ TESLER YAPILMALI?” Makalesi de ilginizi çekebilir!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?