0 546 274 02 73
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

DİSLEKSİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

26 Ekim 2017
582 kez görüntülendi
DİSLEKSİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

DİSLEKSİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Disleksi: En kabaca tanımıyla okuma,yazma ve konuşmada problem yaşanmasına neden olan normal veya üstün zekalı kişilerin özel öğrenme bozukluğudur.

Çoğunlukla okuma bozukluğu olarak karşımıza çıkan disleksi sorunu kişilerde dikkat ve hafızayı da önemli ölçüde etkilemektedir.

Bu makalemizde, Özel öğrenme bozukluklarından biri olan disleksi için en çok karşılaştığımız sorular olan “disleksi ne demek?”, “disleksinin belirtileri nelerdir?”, “disleksinin tedavi yöntemleri nelerdir?” ve “dileksi hakkında uzman tavsiyeleri nelerdir” sorularından bahsedeceğiz.

DİSLEKSİ NEDİR, DİSLEKSİ ÇOCUKLAR İÇİN NELER YAPILMALI?


En başta “disleksi ne demek?” sorusunu kabaca belirttik. Bu konuyu daha iyi kavrayabilmek için disleksili çocukların durumunu ve karşılaştıkları sıkıntılardan bahsedelim. Bu tür çocuklar okuma ve yazmada karşılaştıkları zorluklardan ötürü arkadaşlarından geride kalabilirler. Bunun yanında, anlama eksikliği, beceriler arası iniş çıkışlar ve aşırı dikkatsizlik de disleksi – öğrenme güçlüğü belirtileridir. İçinde bulundukları durumu fark etmeleri güç olduğundan, özellikle arkadaş ortamında hatta aile ortamında kardeşleri içinde bile kendilerini dışlanmış ve eksik hissetmelerine sebep olabilir. Hele anne – babası ve öğretmeni durumun farkına varamazsa veya geç fark ederse çocuk için bir felaket olabilir. Durumu yanlış değerlendirilir ve çok farklı muamele görerek, çocuğun daha fazla kapanmasına neden olur.

DİSLEKSİLİ ÇOCUĞA NASIL YARDIM EDİLİR?

Disleksi çocuklar derslerinde yaşadıkları başarısızlıklar nedeniyle kendilerine duydukları güveni zamanla kaybetmeye başlarlar. Bu durum onları daha kötü psikolojik sorunlar yaşamalarına sebep olur. Okulda yaşadıkları başarısızlıklar onların arkadaşları içinde alay konusu olmalarına neden olabilir. Diğer taraftan bu tür çocuklar çok ince düşünceye sahip olduklarından ve aşırı hassas olduklarından bu tür davranışlardan olumsuz etkilenir ve karamsarlığa düşerler.

Anne – baba ve eğitmenler bu konuda bilinçsizlerse okuma bozukluğu yaşayan çocuğun üzerine gider ve suçlarlar. “Kendini vermiyorsun”, “aklın hep oyuna çalışıyor” veya “sen beceriksizsin”, “senin yaşındakiler,arkadaşların hepsi okumayı söktü, bir sen yapamadın” gibi sözler çocukta telafisi imkansız hasarlara yol açabilir. Bu yüzden çocuğun yaşamında yer alan herkes disleksi nedir, okuma güçlüğü ile nasıl başedilir, dislektik çocuğa nasıl yardımcı olunur, disleksi için yapılması gerekenler ve benzeri konulara hakim olmalı, bilinçlenmelidir.

En başta Sabırlı olun!

Evet bu süreç zor bir süreçtir, bu nedenle çocuğa karşı çok sabırlı olmanız gerekir. Okuma güçlüğü çeken çocuktan sabır ve ilgiyi eksik etmeyin. Özellikle okumalarını sesli yapmasını isteyin. Böylece çocuk ve siz çocuğun okuma yaparken nerede hata yaptığını görecek ve düzeltme imkanınız oluşacak. Unutmayın sesli okuma, disleksi için oldukça iyi bir çalışmadır.

Çocuğu Motive edin!

Disleksi çocuklarda muhtemel özgüven eksikliği oluşumunu engellemek adına onu sürekli tebrik ve takdir etmek gerekir. Her ilerlemesinde onu tebrik edin ve onunla gurur duyduğunuzu belirtin. Bu davranış her çocukta olduğu gibi çocuğun başarma isteğini canlı tutar. Yaşadığı başarısızlıklara takılmadan, başarıya doğru gitmesinde ona itici güç olur. Unutmayın “sabır ve motivasyon” onlar için tabiri caizse “yemek ve su” kadar elzemdir.

Çocuğunuzu oyunlarla destekleyin!

Sevdiği ve hoşuna giden materyaller ile gelişimine fırsat verin. Bu tür çocuklar oyunları severler. Hele hele onlar için doğru belirlenmiş oyunlar adeta disleksi egzersizleri özelliği taşır.

Çocuğunuzu asla başkalarıyla kıyaslamayın!

Bu kural aslında tüm çocuklar için geçerlidir. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın ve özellikle öğrenme güçlüğü olan çocukların bu konuda çok daha duyarlı olabileceklerini unutmayın

Okul idaresi ile çocuğun öğretmeniyle işbirliğine gidin!

Bu durumda sizin göstereceğiniz özen ve dikkat yetmeyecek okuldaki tüm görevli ve eğitmenlerinde aktif yardımı gerekecektir. Bu nedenle çocuğun okul çevresi ile işbirliğine girin ve bu işbirliğini geliştirin.

Çocuğun özel yeteneklerini tespit edin ve bu yeteneklerine yönelin!

Bu durumdaki çocukların çoğu zaman çok iyi olduğu özel ilgi alanları ve özel yetenekleri vardır. Bu yetenekleri keşfedin ve üzerine gidin. Çocuğunuzun iyi olduğu bir konuda başarı elde etmesi hızlı ve kalıcı olacağından onu motive edecek ve özgüvenini oldukça artıracaktır.

Üçlü Seti uygulayın! (Motivasyon, takip ve takdir)

Çocuğunuza yapacağına inandığınız küçük işler ve görevler verin. Onun bu işin üstesinden gelebileceğini ve ona inandığınızı belirtin. Daha sonra bu işleri takip edin. Başardığı ve yerine getirdiği işler için onu tebrik ederek motive edin.

Dikkat dağıtıcı eşyaları kaldırın!

Disleksi çocuğun okuma veya yazma faaliyeti esnasında masasında veya ortamda ilgisini ve dikkatini dağıtan tüm objeleri kaldırın, zaten dikkat eksikliği olan bu çocukların dikkatleri oldukça kısa olabiliyor.

Öğrenme faaliyetini eğlenceli kılın!

Öğrenme faaliyetlerini eğlenceli hale getirerek, çocuğun ödev, ders, okuma gibi işlerini verimli hale getirebilirsiniz. Mesela, O çalışırken sizde yanına oturup bende dersimi çalışayım diyerek veya sınıftaymışçasına, sıra arkadaşınızmış gibi oyun oynayarak dersi yapabilirsiniz.

Ona olan sevginizin onun başarısıyla orantılı olmadığını gösterin!

Disleksi çocuklar hassas olmaları nedeniyle yaşadıkları bir takım olumsuzluklardan ötürü içine kapanık olabileceklerini unutmayın. Yani çocuk beceremedikçe sizin ona olan sevginizin azalacağı kanaatine kapılırsa bu düşünce onun için felaket olur. Tam aksine sevgi çok ulu bir güçtür ve ona olan sevginizi her fırsatta sergileyin. Başarısız olduğu konularda üzülmeyin ve ona olan sevginizin, bir işi başarmasıyla alakalı olmadığını hissettirin.

DİSLEKSİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Disleksi tedavisi ile Çocuk Ruh Sağlığı bölümü uzmanları ilgilenmektedir. Peki okuma bozukluğu nasıl giderilir? Disleksinin henüz kesinleşmiş, net bir tedavisi yoktur. Disleksiyle birlikte karşılaşılabilecek diğer bozukluklara yönelik bazı tedavi süreçleri vardır.

Bu duruma örnek olarak hiperaktivite gösterilebilir. Bu durumdaki dikkat eksiklikleri için çeşitli ilaçlar ve ilaçsız tedavi yöntemleri mevcuttur

Okuma ve öğrenme bozuklukları yaşayanlarda ilerleyen yaşla beraber azalır ancak tamamen ortadan kalkmayabilir. Okumada yavaşlık ve bazı yazım hataları kalıcı olabilir.

Disleksi tedavisi için en iyi süreç, bu iş için kurulmuş özel eğitim programları ve kurumlarıdır. Özel eğitim araçları (oyunlar, eğitim kurumları, çeşitli materyaller ve müfredatlar) hastalığı ortadan kaldırmasa bile öğrenmenin önündeki engellerin büyük ölçüde aşılmasını sağlamaktadır.

Bu alanda uzman doktorlar, disleksi teşhisi koymak için bazı okuma bozukluğu testleri, öğrenme bozukluğu testleri testler uygulayabilirler.

DİSLEKSİNİN BELİRTİLERİ

Okuma bozukluğu:

Başka bir deyişle okuma güçlüğü. Bunlardan bazıları,kelimeleri tersten okuma, kelimeleri görmezden gelip atlama, hecelerin bazıların atlama, heceleri birbirine karıştırma, harfleri birbirine karıştırma, duraksamalarla okuma gibi okuma güçlüğü çekerler.

Yazma bozukluğu (Disgrafi):

Yazı yazarken harflerin bazılarını ters yazmaları, harflerin bazılarıyla rakamları karıştırmaları, kısacası birbirine benzer sembolleri karıştırıp hatalı kullanmaları olasıdır. mesela: “E” harfini ters yazabilir veya “E” yerine “3” rakamını kullanabilirler. Özellikle küçük “d” harfi ile “b” harfi, noktalı harflerle noktasız harfler sıklıkla karıştırılır.

Öğrenme bozukluğu – Öğrenme güçlüğü:

Bazı basit işleri idrak edemeyip, anlatılanları öğrenme güçlüğü yaşayabilirler. Örnek: Sağ ve solunu karıştırabilir, ayakkabılarını ters giydikleri sık olur. Bu gibi durumlar onların yaşıtlarından geri kalmalarına neden olur.

Anlama bozukluğu:

Dikkat eksikliğiyle alakalı olarak anlama bozukluğu yaşamaları muhtemeldir. Dikkatlerini devam ettirmekte sıkıntı yaşadıklarından anlama güçlüğü çekebilirler.

Çelişki:

Bazı alanlarda inanılmaz başarı ve yetenek sahibi olabilirler; resim, müzik, matematik vs. gibi dallarda önemli performans sergileyip yaşıtlarından çok daha iyi işler yapabilirler. Disleksili çocuklar, özel yetenekli çocuklardır. Bu durum sizi şaşırtmasın, aslında yaşadıkları okuma bozukluğu zeka ile alakalı değildir. Disleksili çocuklar beynin sol ön lobunu kullanmakta güçlük çektikleri için “istemeleri” yetmez. Desteklenmeleri gerekmektedir.

ÖNEMLİ UYARI:

Bu sayılanların hepsi disleksi belirtileri olarak değerlendirilebilecek güçlü ipuçlarıdır. Bu disleksi belirtileri her zaman birlikte görülmez veya bu tarz her bozukluk için disleksi teşhisi konulmaz.

ÖNEMLİ UYARI:

Bir çocuğa disleksi tanısı koyulabilmesi için zeka düzeyinde problem olmaması gerekmektedir. Yani, diğer alanlarda yaşıtları gibi başarılı veya yaşıtlarından daha becerikli olduğu halde dil (okuma, yazma, konuşma) problemleri yaşayan çocuklara disleksi teşhisi konulabilir. Disleksi teşhisi koymak da tamamen uzman doktorların görevidir. Dolayısıyla, “çocuğum disleksi mi?” diyen ebeveynler çocuk psikiyatrislerine başvurmalıdırlar. Anne, baba veya çeşitli rehberler öğrenme güçlüğü belirtilerinden yola çıkarak kendilerince disleksi teşhisi koymamalıdır!

“DİSLEKSİ ÇOCUKLAR İÇİN ALTIN ÖNERİLER” Makalesi de ilginizi çekebilir!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?